Նորություններ / ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐԸ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-Ի ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՑԱՆԿՈՒՄ
<<Յուրաքանչյուր հայի բնույթն է՝ սովորել, ուսումնասիրել, հարցնել, ենթադրել, հնարել, բացահայտել, ստուգել, վերականգնել, պահպանել, ստեղծել և նվիրել>>: Վիլյամ Սարոյան
Հայաստանը հարուստ պատմություն և մշակույթ ունեցող երկիր է, որն աշխարհում առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն: Հայաստանն այն վայրն է, որն անպայման անհրաժեշտ է այցելել, տեսնել ու զգալ:
Հայաստանը ստեղծել է համընդհանուր նշանակության մի շարք արժեքներ, որոնք ներառվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն՝ Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը, հիմնադրվել է 1945 թվականի նոյեմբերի 16-ին: Դրա հիմնական նպատակը կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում միջազգային խաղաղ համագործակցության ապահովումն է: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն պահպանում է թվով 1073 համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ, որոնք գտնվում են աշխարհի տարբեր երկրներում: Այդ երկրների շարքում իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում Հայաստանը:
Բացահայտե՛նք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված հայկական մշակութային արժեքները:
Ներկայումս Հայաստանի տարածքում գտնվող 3 մշակութային արժեք է ներառված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Դրանցից յուրաքանչյուրն ունի եզակի կրոնական և պատմական նշանակություն. երկուսը ներառվել են մշակութային չափանիշներին համապատասխան, իսկ երրորդը՝ ինչպես մշակութային, այնպես էլ բնական չափանիշներով:
Գեղարդի վանք և Ազատ գետի վերին հովիտ
Տեղակայվածությունը: Կոտայքի մարզ
Հեռավորությունը
Երևանից: 26 կմ - 52 ր
Հիմնադրումը
: 4-րդ դար
Գեղարդի վանքը մի հոյակերտ վայր է, որտեղ հայ նշանավոր ճարտարապետ Գալձագը ժայռը փորելով կերտել է երկու եկեղեցի: Այն գտնվում է Ազատ գետին հարակից ժայռերից մեկի լանջին: Համաձայն հայ մատենագրության մեջ պահպանված ավանդույթի՝ վանքի հիմնադրումը վերագրվում է Գրիգոր Լուսավորչին (4-րդ դար): Ըստ եկեղեցու ավանդույթի՝ այստեղ տարիներ շարունակ պահվել է այն նիզակը՝ գեղարդը, որով խոցվել է Քրիստոսը: Ահա թե ինչու վանքն ավելի ուշ ստացել է Գեղարդավանք անվանումը:
Հասարակական տրանսպորտ դեպի Գեղարդ՝ Տրանսպորտը Հայաստանում
Գեղարդի վանքն ընդգրկող էքսկուրսիաներ՝ Խմբային տուրերը Հայաստանում
Հաղպատի և Սանահինի վանքեր
Տեղակայվածությունը: Լոռու մարզ
Հեռավորությունը Երևանից: 180 – 186կմ – 2ժ 30ր
Հիմնադրումը: 10-րդ դար
Հաղպատի վանքը համարվում է Հայաստանի ամենամեծ և ամենակարևոր վանքերից մեկը: Բարձրադիր այս վանքը մի կողմից շրջապատված է Սուրբ Լույս և Տերունական լեռնագագաթներով, մյուս կողմից՝ Լոռվա բերդով և Սաղիձորի կիրճով՝ որով հոսում են Սաղիկ և Կայան գետերը:
976 թվականին հիմնադրված վանքն իրենից ներկայացնում է ճարտարապետական կառուցվածքների մի համալիր, որը բաղկացած է կրոնական և աշխարհիկ կառույցներից՝ շրջապատված աշտարակներով և ցանկապատներով:
Սանահինի վանական համալիրը տեղակայված է Դեբեդ գետի ձախ ափին՝ Սանահին գյուղում: Այն հիմնադրվել է Աշոտ 3-րդ Բագրատունու կողմից 966 թվականին: 10-րդ դարի վերջից այն դարձավ Կյուրիկյանների տոհմի վարչական կենտրոն և գերեզմանատուն: 10-11-րդ դարերում վանքը հանդիսանում էր նաև մշակութային կենտրոն. կառուցվել էին համալսարան և հարուստ գրադարան: 12-րդ դարավերջին համալիրը գտնվում էր Զաքարյանների տոհմի ենթակայության տակ:
Հասարակական տրանսպորտ դեպի Հաղպատ և Սանահին՝ Տրանսպորտը Հայաստանում
Հաղպատի և Սանահինի վանքերն ընդգրկող էքսկուրսիաներ՝  Խմբային տուրերը Հայաստանում
Էջմիածնի Մայր տաճար և եկեղեցիներ (սբ. Հռիփսիմե, սբ. Գայանե, սբ. Շողակաթ) և Զվարթնոցի տաճարի հնավայր
Տեղակայվածությունը: Արմավիրի մարզ, ք. Վաղարշապատ
Երևանից: 23կմ – 25ր
Դուք կարող եք այցելել էջմիածին քաղաք և Էջմիածնի Մայր տաճար: Աշխարհի հնագույն տաճարներից մեկը՝ Էջմիածնի Մայր տաճարը, կառուցվել է այն վայրում, ուր  Հայոց առաջին պատրիարքի՝ ամենայն հայոց կաթողիկոս Գրիգոր Լուսավորչի երազում իջել է Քրիստոսը՝ Աստծո միածին որդին: Այն նաև համարվում է Հին Հայաստանում կառուցված առաջին տաճարը: Եկեղեցին կառուցվել է 301-303 թվականներին: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում Մայր տաճարի հետ միասին ընդգրկված են նաև քաղաքում գտնվող Սուրբ Հռիփսիմե, Սուրբ Գայանե և Սուրբ Շողակաթ եկեղեցիները:
Հասարակական տրանսպորտ՝ Տրանսպորտը Հայաստանում
Էջմիածնի Մայր տաճարը և եկեղեցիներն ընդգրկող էքսկուրսիաներ՝ Խմբային տուրերը Հայաստանում
Զվարթնոցի տաճար
Տեղակայվածությունը: Արմավիրի մարզ
Երևանից: 17 կմ - 30 ր
: 7-րդ դար
Զվարթնոցի տաճարը համարվում է եզակի ճարտարապետական կառույց և ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Այստեղ գտնվել է հեթանոսական աաստվածներից Տիրի տաճարը: Հետագայում՝ 7-րդ դարում, կառուցվել է Զվարթնոցի կամ Սուրբ Գրիգորի տաճարը: Ներկայումս պահպանված են հատակը, մասամբ պատերի ստորին հատվածները, հիմքը, արևի ժամացույցը, որմնանկարների և խճանկարների մնացորդները:
Զվարթնոցի տաճարն ընդգրկող էքսկուրսիաներ՝ Խմբային տուրերը Հայաստանում
Հայաստանյան Ձեր ճամփորդության ընթացքում անպայմանորեն այցելե՛ք  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ներառված մշակութային արժեքները և ուսումնասիրե՛ք դրանց հարուստ ու հետաքրքիր պատմությունը:

Новости / СОКРОВИЩА АРМЕНИИ, ВНЕСЕННЫЕ В СПИСОК ВСЕМИРНОГО НАСЛЕДИЯ ЮНЕСКО
Армения - страна  с богатой историей и культурой. Это первая страна, которая приняла христианство в качестве государственной религии. Армения – это страна, которую вам стоит  увидеть и прочувствовать!
В Армении находится много памятников, включеных в список всемирного наследия ЮНЕСКО.
16 ноября 1945 года была создана организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры. Основная цель организации - построение мира посредством международного сотрудничества в области образования, науки и культуры. В список всемирного наследия  ЮНЕСКО входит 1073 объекта со всего мира. Среди этих стран Армения занимает важное место благодаря своим историческими памятниками.
Давайте узнаем какие  сокровища Армении, включенны  в Список всемирного наследия ЮНЕСКО
В настоящее время в Армении есть три объекта, внесенных в список всемирного наследия, ЮНЕСКО, и каждый из них имеет духовное и историческое значение. Два из них  представлены в соответствии с культурным критерием, и только один соответствует как культурным, так и природным критериям.
Монастырь Гегард и Долина Азат
Расположение: Котайкская область
Расстояние от Еревана: 26 км - 52 мин
Основание: 4 век
Гегардский монастырь - великолепное место, где армянский архитектор Гальдзаг высек две церкви в скале. Он расположен на склонах скал, спускающихся по реке Азат. Согласно традиции, сохранившейся в армянской историографии, основание монастыря приписывают Григору Лусаворичу (4 век). Согласно легенде, здесь хранилось копье (в переводе с армянского «гегард»), которым  пронзили тело Христа. Вот почему монастырь впоследствии был назван Гегардаванк.
Общественный транспорт в Гегард:  Общественный транспорт в Армении
Туры, включающие  Гегардский  монастырь: Туры в Армении
Монастыри Ахпат и Санаин
Расположение: Лорийская область
Расстояние от Еревана: 180 - 186км - 2ч 30м
Основание: 10 век
Ахпатский монастырь является одним из крупнейших и наиболее важных монастырей в Армении. Он находится на высоком плато и  окружен с одной стороны вершинами холмов Сурб-Луйс и Терунакан, а с другой крепостью Лори и каньоном  Сагидзор, где текут ручьи рек Сагик и Каян.
Основанный в 976 году  комплекс архитектурных сооружений состоит из религиозных  зданий, окруженных башнями.
Монастырский комплекс Санаин расположен на правом берегу реки Дебед, в деревне Санаин. Комплекс был основан Ашотом III Багратуни в 966 году. В  конце 10-го века он стал административным центром и усыпальницей династии Курикян. В X-XI веках монастырь был крупным культурным центром: был построен университет и богатая библиотека. В конце 12 века комплекс находился во владении правящей династии Закарянов.
Общественный транспорт до монастырей Ахпат и Санаин: Общественный транспорт в Армении
Туры, включающие монастыри Ахпат и Санаин: Туры в Армении
Церкви Эчмиадзина, храм Звартноц  и Эчмиадзинский Кафедральный собор
Расположение: Армавирская область, город Вагаршапат
Расстояние от Еревана: 23км - 25мин
Вы посетите город Эчмиадзин и Эчмиадзинский Кафедральный собор. Один из древнейших соборов в мире. Был построен на месте, где  по легенде первый армянский патриарх ( Католикос всех армян ) Григорий Просветитель, во сне увидел место сошествия Христа. Эчмиадзинский Кафедральный собор также считается первым собором древней Армении. Церковь была построена в 301-303 гг. В состав церквей Эчмиадзина вошли: церкви Св. Рипсиме, Св. Гаяне, Св. Шогакат.
Общественный транспорт: Общественный транспорт в Армении
Туры, включающие церкви  города Эчмиадзин: Туры в Армении
Храм Звартноц
Расположение: Армавирская область
Расстояние от Еревана: 17 км - 30 мин
Основание: 7 век
Храм / собор Звартноц считается уникальным архитектурным сооружением и включен в список всемирного наследия ЮНЕСКО. Здесь хранилась  накидка бога Тира. Позднее, в 7 веке был построен храм Звартноц, или собор Святого Григория. В настоящее время здесь  сохранились скульптурные солнечные часы, остатки фресок и мозаик и т.
Туры, включающие храм Звартноц: Туры в Армении
Во время своего путешествия по Армении обязательно посетите эти объекты всемирного наследия и узнайте об их богатой истории!