Նորություններ / ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐԸ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-Ի ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՑԱՆԿՈՒՄ
<<Յուրաքանչյուր հայի բնույթն է՝ սովորել, ուսումնասիրել, հարցնել, ենթադրել, հնարել, բացահայտել, ստուգել, վերականգնել, պահպանել, ստեղծել և նվիրել>>: Վիլյամ Սարոյան
Հայաստանը հարուստ պատմություն և մշակույթ ունեցող երկիր է, որն աշխարհում առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն: Հայաստանն այն վայրն է, որն անպայման անհրաժեշտ է այցելել, տեսնել ու զգալ:
Հայաստանը ստեղծել է համընդհանուր նշանակության մի շարք արժեքներ, որոնք ներառվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն՝ Միավորված ազգերի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը, հիմնադրվել է 1945 թվականի նոյեմբերի 16-ին: Դրա հիմնական նպատակը կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում միջազգային խաղաղ համագործակցության ապահովումն է: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն պահպանում է թվով 1073 համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ, որոնք գտնվում են աշխարհի տարբեր երկրներում: Այդ երկրների շարքում իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում Հայաստանը:
Բացահայտե՛նք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված հայկական մշակութային արժեքները:
Ներկայումս Հայաստանի տարածքում գտնվող 3 մշակութային արժեք է ներառված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Դրանցից յուրաքանչյուրն ունի եզակի կրոնական և պատմական նշանակություն. երկուսը ներառվել են մշակութային չափանիշներին համապատասխան, իսկ երրորդը՝ ինչպես մշակութային, այնպես էլ բնական չափանիշներով:
Գեղարդի վանք և Ազատ գետի վերին հովիտ
Տեղակայվածությունը: Կոտայքի մարզ
Հեռավորությունը
Երևանից: 26 կմ - 52 ր
Հիմնադրումը
: 4-րդ դար
Գեղարդի վանքը մի հոյակերտ վայր է, որտեղ հայ նշանավոր ճարտարապետ Գալձագը ժայռը փորելով կերտել է երկու եկեղեցի: Այն գտնվում է Ազատ գետին հարակից ժայռերից մեկի լանջին: Համաձայն հայ մատենագրության մեջ պահպանված ավանդույթի՝ վանքի հիմնադրումը վերագրվում է Գրիգոր Լուսավորչին (4-րդ դար): Ըստ եկեղեցու ավանդույթի՝ այստեղ տարիներ շարունակ պահվել է այն նիզակը՝ գեղարդը, որով խոցվել է Քրիստոսը: Ահա թե ինչու վանքն ավելի ուշ ստացել է Գեղարդավանք անվանումը:
Հասարակական տրանսպորտ դեպի Գեղարդ՝ Տրանսպորտը Հայաստանում
Գեղարդի վանքն ընդգրկող էքսկուրսիաներ՝ Խմբային տուրերը Հայաստանում
Հաղպատի և Սանահինի վանքեր
Տեղակայվածությունը: Լոռու մարզ
Հեռավորությունը Երևանից: 180 – 186կմ – 2ժ 30ր
Հիմնադրումը: 10-րդ դար
Հաղպատի վանքը համարվում է Հայաստանի ամենամեծ և ամենակարևոր վանքերից մեկը: Բարձրադիր այս վանքը մի կողմից շրջապատված է Սուրբ Լույս և Տերունական լեռնագագաթներով, մյուս կողմից՝ Լոռվա բերդով և Սաղիձորի կիրճով՝ որով հոսում են Սաղիկ և Կայան գետերը:
976 թվականին հիմնադրված վանքն իրենից ներկայացնում է ճարտարապետական կառուցվածքների մի համալիր, որը բաղկացած է կրոնական և աշխարհիկ կառույցներից՝ շրջապատված աշտարակներով և ցանկապատներով:
Սանահինի վանական համալիրը տեղակայված է Դեբեդ գետի ձախ ափին՝ Սանահին գյուղում: Այն հիմնադրվել է Աշոտ 3-րդ Բագրատունու կողմից 966 թվականին: 10-րդ դարի վերջից այն դարձավ Կյուրիկյանների տոհմի վարչական կենտրոն և գերեզմանատուն: 10-11-րդ դարերում վանքը հանդիսանում էր նաև մշակութային կենտրոն. կառուցվել էին համալսարան և հարուստ գրադարան: 12-րդ դարավերջին համալիրը գտնվում էր Զաքարյանների տոհմի ենթակայության տակ:
Հասարակական տրանսպորտ դեպի Հաղպատ և Սանահին՝ Տրանսպորտը Հայաստանում
Հաղպատի և Սանահինի վանքերն ընդգրկող էքսկուրսիաներ՝  Խմբային տուրերը Հայաստանում
Էջմիածնի Մայր տաճար և եկեղեցիներ (սբ. Հռիփսիմե, սբ. Գայանե, սբ. Շողակաթ) և Զվարթնոցի տաճարի հնավայր
Տեղակայվածությունը: Արմավիրի մարզ, ք. Վաղարշապատ
Երևանից: 23կմ – 25ր
Դուք կարող եք այցելել էջմիածին քաղաք և Էջմիածնի Մայր տաճար: Աշխարհի հնագույն տաճարներից մեկը՝ Էջմիածնի Մայր տաճարը, կառուցվել է այն վայրում, ուր  Հայոց առաջին պատրիարքի՝ ամենայն հայոց կաթողիկոս Գրիգոր Լուսավորչի երազում իջել է Քրիստոսը՝ Աստծո միածին որդին: Այն նաև համարվում է Հին Հայաստանում կառուցված առաջին տաճարը: Եկեղեցին կառուցվել է 301-303 թվականներին: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում Մայր տաճարի հետ միասին ընդգրկված են նաև քաղաքում գտնվող Սուրբ Հռիփսիմե, Սուրբ Գայանե և Սուրբ Շողակաթ եկեղեցիները:
Հասարակական տրանսպորտ՝ Տրանսպորտը Հայաստանում
Էջմիածնի Մայր տաճարը և եկեղեցիներն ընդգրկող էքսկուրսիաներ՝ Խմբային տուրերը Հայաստանում
Զվարթնոցի տաճար
Տեղակայվածությունը: Արմավիրի մարզ
Երևանից: 17 կմ - 30 ր
: 7-րդ դար
Զվարթնոցի տաճարը համարվում է եզակի ճարտարապետական կառույց և ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Այստեղ գտնվել է հեթանոսական աաստվածներից Տիրի տաճարը: Հետագայում՝ 7-րդ դարում, կառուցվել է Զվարթնոցի կամ Սուրբ Գրիգորի տաճարը: Ներկայումս պահպանված են հատակը, մասամբ պատերի ստորին հատվածները, հիմքը, արևի ժամացույցը, որմնանկարների և խճանկարների մնացորդները:
Զվարթնոցի տաճարն ընդգրկող էքսկուրսիաներ՝ Խմբային տուրերը Հայաստանում
Հայաստանյան Ձեր ճամփորդության ընթացքում անպայմանորեն այցելե՛ք  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ներառված մշակութային արժեքները և ուսումնասիրե՛ք դրանց հարուստ ու հետաքրքիր պատմությունը:

“It is simply in the nature of an Armenian to study, to learn, to question, to speculate, to discover, to invent, to revise, to restore, to preserve, to make, and to give.” William Saroyan
Armenia is the country of rich history and culture. It is the first country to adopt Christianity as a state religion. Armenia is the place you should visit, see and feel!
Armenia has created a number of treasures of universal importance that have been inscribed into UNESCO’s World Heritage list. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization was established on November 16. The main purpose of the organization is to build peace through international cooperation in education, science, and cultures. UNESCO preserves 1073 World Heritage sites from many countries from all around the world. Among these countries, Armenia has its own place with its historical sites.
Let’s discover the Armenian Treasures included on UNESCO World Heritage List
Presently there are three world heritage sites listed by UNESCO in Armenia, and each of Armenia's three UNESCO World Heritage sites hold unique religious and historical significance. Two of these sites are inscribed according to cultural criterion, and only one meets both cultural and natural criteria.
Monastery of Geghard and the Upper Azat Valley
Location: Kotayk region
Distance from Yerevan: 26 km - 52 min
Establishment: 4th century
Geghard Monastery is a magnificent place where Armenian stone-maker and architect Galdzag carved two churches in a cliff. It is located on the slopes of the cliffs descending on the River Azat, cut off on the slopes. According to the tradition preserved in Armenian bibliography, the foundation of the monastery is attributed to Grigor Lusavorich (4th century). According to the church’s tradition, a spear (in armenian ''geghard'') had been preserved here, which had pierced Christ. That's why the monastery was later called Geghardavank.
Public transport to Geghard: Public transport in Armenia
Tours including Geghard monastery: Tours in Armenia
Monasteries of Haghpat and Sanahin
Location: Lori region
Distance from Yerevan: 180 - 186km – 2h 30m
Established: 10th century
Haghpat Monastery is one of the largest and most important monasteries in Armenia. The monastery on the high plateau is bordered by the peaks of the hills Surb Luys and Terunakan on one side, on the other side by the Lori fortress and in the Sagidzor canyon where flowing streams of the rivers Saghik and Kayan.
Founded in 976, the complex of architectural structures consists of religious and secular buildings surrounded by towers and fences.
Sanahin Monastery complex is located on the right bank of the Debed river, in the village of Sanahin. The complex was founded by Ashot III Bagratuni in 966. Since the end of the 10th century it became an administrative center and a burial vault of the Kurikyan dynasty. In X-XI centuries, the monastery was a major cultural center: a university and a rich library were founded. At the end of the 12th century the complex was subordinated to the ruling of the Zakaryan dynasty.
Public transport to Haghpat and Sanahin Monasteries: Public transport in Armenia
Tours including Haghpat and Sanahin Monasteries: Tours in Armenia
Cathedral and Churches of Echmiatsin and the Archaeological Site of Zvartnots Echmiadzin Mother Cathedral
Location: Armavir region, Vagharshapat city
Distance from Yerevan: 23km – 25m
You will visit the city of Echmiadzin and the Mother Cathedral of Echmiadzin. One of the world ancient cathedrals, namely mother cathedral of Echmiadzin was built in the area where the advent of Jesus occurred according to the First Armenian Patriarch (All Armenian Catholicos/Holiness) Gregory the Illuminator’s dream. It is also considered to be the first mother cathedral of the antique Armenia. The church was built in 301-303. The Churches of Echmiatsin included: St. Hripsime, St. Gayane, St. Shoghakat churches.
Public transport to Echmiatsin: Public transport in Armenia
Tours including Cathedral and Churches of Echmiatsin: Tours in Armenia
Zvartnots Temple
Location: Armavir region
Distance from Yerevan: 17 km - 30 min
Establishment: 7th century
Zvartnots temple/cathedral is considered to be as a unique architectural structure and is involved in the world list of UNESCO heritage sites. Here the temple/fane of the pagan god Tir was situated. Then in the 7th century the Zvartnots temple or Saint Gregory Cathedral was built. The floor, somewhere the lower wall constructions, capitals, anchors, the sculptured sun-clock and the remnants of fresco, mosaics, etc. are currently preserved here.
Public transport to Zvartnots: Public transport in Armenia
Tours included Zvartnots: Tours in Armenia
While you are traveling in Armenia, make sure to visit these heritage sites and learn about their rich history!