Նորություններ / ԵՐԿՈՒ ՆԱԽԱԳԾԻ ՇՆՈՐՀԱՆԴԵՍ՝ ԵՐԵՎԱՆ ՔԱՂԱՔԻ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում տեղի են ունեցել երկու նախագծի՝ «Երևանը քո գրպանում» գիրք-ուղեցույցի և «Կենդանի նկար» ծրագրի շնորհանդեսները:
«Yerevan in your pocket» («Երևանը քո գրպանում») անգլերեն այս ուղեցույցը տպագրել է Երևանի քաղաքապետարանը՝ 2019 թվականին: Գաղափարի հիմքում զբոսաշրջիկներին Երևանի զբոսաշրջային վայրերի և առանձնահատկությունների մասին ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրելն է:
Այս գիրքը Երևանի մասին զբոսաշրջային հագեցած տեղեկություններ է տալիս մայրաքաղաքի պատմամշակութային հուշարձանների, եկեղեցիների, կամուրջների, մշակութային կենտրոնների, ժամանցի և զվարճանքի վայրերի, միջազգային կազմակերպությունների, տեսարժան վայրերի, ռեստորանների, սրճարանների, ինչպես նաև բոլոր այն վայրերի մասին, որոնցով օտարերկրացին կարող է ծանոթանալ մեր ազգային առանձնահատկություններին: Սա նաև ճանապարհային ուղեցույց է, որտեղ ներկայացված են քարտեզներ, հասցեներ, հեռախոսահամարներ, կայքեր, էլեկտրոնային փոստի հասցեներ, աշխատանքային ժամեր և այլն:
Երկրորդ շնորհանդեսը «Կենդանի նկար» նախագիծն էր՝ նորարարական մտահղացումներով: Նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ գեղանկարչական աշխատանքի անիմացիոն վերարտադրման ծրագրով ներկայացվել է Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում պահպանվող, գեղանկարիչ Վահան Խորենյանի հայտնի «Երևանի շինարարները» կտավը: Կտավում պատկերված միջավայրի և կերպարների կենդանացմամբ անիմացիոն ցուցադրությունը ներկայացվել է հայերենով, հաջորդիվ կլինեն նաև անգլերեն և ռուսերեն տարբերակները: «Կենդանի նկար» ծրագիրը Երևանի պատմության թանգարանում կգործի մինչև տարեվերջ:

Новости / ПРЕЗЕНТАЦИЯ ДВУХ ПРОЕКТОВ В МУЗЕЕ ИСТОРИИ ЕРЕВАНА
В Музее истории Еревана состоялась презентация двух проектов - путеводителя «Ереван в твоем кармане» и «Живая картина».
Путеводитель «Ереван в твоем кармане» на английском языке был издан мэрией Еревана в 2019 году. Идея проекта состояла в том, чтобы предоставить туристам полную информацию о достопримечательностях и особенностях Еревана. Эта книга знакомит туристов с историческими памятниками, церквями, мостами, культурными центрами, международными организациями, ресторанами.
В путеводителе туристы могут найти также карты, адреса, номера телефонов, веб-сайты, часы работы, адреса электронной почты различных организаций и другую полезную информацию. По словам главы отдела туризма мэрии Еревана, руководство было представлено во многих странах. Книга не продается и предназначена только для туристов, посещающих Армению, и версия на других языках будет опубликована в ближайшее время.
Вторая презентация, посещённая проекту «Живая картина», имеет инновационную концепцию. Полотно «Строители Еревана» армянского художника Ваана Хореняна было представлено в анимационной версии. Анимационная демонстрация ожившей картины и ее героев сопровождалась текстом на армянском языке, в ближайшее время будут готовы версии на английском и русском языках. Проект «Живая картина» можно будет увидеть в музее до конца года.