Տուրիստի համար / Հայաստան / ՕԳՏԱԿԱՐ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
Հայաստանի Հանրապետությունը (մայրաքաղաքը՝ Երևան) աշխարհի հնագույն երկրներից մեկն է և տեղակայված է Իրանի, Վրաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի հարևանությամբ: Երկրի ընդհանուր մակերեսը գրեթե 30 հազար քառակուսի կիլոմետր է: ՀՀ-ն անկախ, ժողովրդավարական պետություն է և 301թ. - ին առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն: Ներկայումս ՀՀ-ն Եվրոպական տնտեսական միության անդամ է:
Հայաստանում ապրում է շուրջ 3 միլիոն մարդ, իսկ երկրի սահմաններից դուրս՝ մոտ 8 միլիոն: Բանկերը Հայաստանում աշխատում են երկուշաբթիից ուրբաթ օրերին, որոշները աշխատում են նաև շաբաթ օրերին: Հիմնական աշխատաժամերը հետևյալն են՝ 09:30-17:00: Դուք կարող եք գտնել նաև բանկեր, որոնք աշխատում են ավելի երկար, իսկ օդանավակայում Ձեզ կսպասարկեն ամեն օր և ցանկացած ժամի: Բանկոմատներ Դուք կարող եք գտնել Երևանում և այլ մեծ քաղաքներում:
Ցայտաղբյուրների թարմ և սառը ջուրը լավագույն տարբերակն է երևանյան շոգ ամառներին դիմանալու համար: Պետք է նշել, որ դրանց ջուրը բացարձակ անվտանգ է և կազմում է քաղաքային մշակույթի մի մասը:
Քաղաքային տրանսպորտը Երևանում ներառում է մետրոն, ավտոբուսները, միկրոավտոբուսները և տրոլեյբուսները: Երևանում կարող եք նաև ավտոմեքենա վարձել՝ օգտվելով մի շարք ընկերությունների ծառայություններից:
Զվարթնոցը միջազգային օդանավակայան է, որը տեղակայված է Երևանի կենտրոնից 12 կիլոմետր հեռավորության վրա: Դուք կարող եք տեղեկանալ չվերթների մասին զանգահարելով (+374 10) 493 000; (+374) 1-87 հեռախոսահամարներով, կամ ուղղակի այցելելով www.zvartnots.aero. կայքը: Երևանում գործում են նաև բազմաթիվ մասնավոր և հանրային հիվանդանոցներ: Բոլոր արտակարգ դեպքերում Դուք կարող եք զանգահարել 911:
• Շտապ օգնություն - 103
• Հրշեջ ծառայություն - 101
• Ոստիկանություն - 102
Հայաստանում որոշ խանութներ առաջարկում են առանց հարկ համակարգը. Դուք կարող եք վճարել ԱԱՀ-ն երկրից մեկնելու ժամանակ: ԱԱՀ-ն Հայաստանում գանձվում է ցանկացած ապրանքի և ծառայության գնման դեպքում՝ ստանդարտ տոկոսաչափը՝ 20%-ն է: Մանրածախ գներն արդեն իրենց մեջ ներառում են իսկ հարկը:
Հայաստանում հանրության ավելի քան 70%-ը ակտիվ ինտերնետ օգտատեր է: Դուք կարող եք գտնել Wi-Fi  գրեթե ամենուր: Ավելին, Երևանում կան շատ վայրեր՝ անվճար Wi-Fi-ով:

Для туриста / Армения / ПОЛЕЗНАЯ ИНФОРМАЦИЯ ПРО АРМЕНИЮ
Республика Армения находится по соседству с Ираном, Грузией, Турцией и Азербайджаном. Общая площадь составляет почти 30 тысяч квадратных километров. Армения является независимым демократическим государством, в 301 году первой принявшей христианство в качестве государственной религии. В настоящее время Армения является членом Европейского Экономического Союза.
В Армении проживают около 3 млн человек, а за пределами страны – около 8 млн. Банки работают с понедельника по пятницу, некоторые работают и по субботам. Основные рабочие часы – 09:30-17:00. Есть банки, которые работают дольше, а в аэропорту Вас будут обслуживать каждый день и каждый час.
Свежая и холодная питьевая вода фонтанчиков является лучшим способом пережить ереванское жаркое лето. Следует отметить, что вода полностью безопасна и является частью городской культуры.
Օбщественный транспорт в Ереване включает в себя метро, ​​автобусы, микроавтобусы и троллейбусы. В городе также можно взять напрокат автомобиль, воспользовавшись услугами ряда компаний.
Международный аэропорт Звартноц находится в 12 км от центра города. О полетах можно справиться по телефонам (+374 10) 493 000 или (+374) 1-87. В столице существуют много частных и государственных больниц. Во всех чрезвычайных ситуациях следует звонить 911.
• Скорая помощь - 103
• Пожарная служба - 101
• Полиция - 102
Некоторые магазины предлагают безналоговую систему продажи. Оплатить НДС можно при выезде из страны. НДС начисляется на покупку любого товара или услуги, стандартный процент составляет 20%. Розничные цены уже включают в себя налог.
Более 70% сообщества Армении являются активными интернет-пользователями. Вы найдете Wi-Fi практически в любом месте. Кроме того, есть много мест с бесплатным Wi-Fi.